Nieuws | 17 september

Met hulp van TaalDigiHuis CODA bouwt Lily haar toekomst in een nieuwe taal

Een bericht begrijpen, zelf iets regelen en meepraten: voor Lily maken die dingen het verschil. Nederlands leren gaat niet vanzelf. Met hulp van TaalDigiHuis CODA blijft ze oefenen, ook als ze onzeker is.

Een nieuw leven, een nieuwe taal
Toen Lily in Nederland kwam wonen, was veel nieuw voor haar. Niet alleen de taal, maar ook de gewoonten en het contact met mensen. Van het Nederlands begreep ze echt niets, vertelt Lily: “De taal klinkt als Chinees. Ik snapte er niks van.” Als mensen grapjes maakten, lachte Lily mee. Maar ze begreep niet wat ze zeiden. Dat voelde niet fijn. Lily wilde ook echt meedoen. Ze wilde werken, mensen begrijpen en haar eigen zaken regelen. Daarom nam ze een besluit: “Ik moet Nederlands beheersen om verder te komen.”

Leren in golven
Ze begon met podcasts over de Nederlandse cultuur, geschiedenis en het dagelijks leven. Ook las ze kinderboeken en keek ze naar het NOS Journaal in Makkelijke Taal. Thuis oefende ze met haar partner en zijn familie. Nederlands leren ging niet vanzelf. Lily beschrijft het als golven. Sommige dagen voelde ze zich goed. Op andere dagen was ze verdrietig of onzeker. Toch bleef ze oefenen en gaandeweg durfde ze vaker om uitleg te vragen. Ze vraagt nu of iemand langzamer praat of iets herhaalt. Daardoor ontstaat echt contact.

Via Aventus naar TaalDigiHuis CODA
Voor haar werk met kinderen en voor haar opleiding wilde Lily haar Nederlands verbeteren. Ze vroeg Aventus in Apeldoorn waar ze extra taallessen kon volgen. Aventus wees haar op het TaalDigiHuis van CODA. Daar kan iedereen naartoe die taalhulp nodig heeft - ook als leren lastig is. Samen met het TaalDigiHuis zoek je naar ondersteuning die bij jou past.

“Ik kan niet wachten tot het woensdag is”
De stap naar hulp was spannend. Lily schreef vooraf op wat ze wilde vragen. Gespannen ging ze bij het TaalDigiHuis naar binnen. “Nu ben ik hartstikke blij dat ik hier ben.” Ze komt er nu ongeveer twee jaar. Bij taalcoach Bernadette vindt Lily de begeleiding die bij haar past. Elke woensdag ontmoeten ze elkaar. Samen oefenen ze taal en bespreken ze dagelijkse situaties. “Ik kan niet wachten tot het woensdag is”, zegt Lily enthousiast. Haar enthousiasme heeft te maken met het persoonlijke contact. Dat maakt voor Lily het verschil. ”Het is anders om Nederlands te leren met iemand, in plaats van via een online cursus bijvoorbeeld.” Bernadette helpt haar begrijpen hoe mensen hier denken en reageren.

Steeds zelfstandiger en zekerder
In het begin vertaalde Lily berichten van de gemeente en Belastingdienst. Vaak vroeg ze haar partner om hulp. Dat maakte haar afhankelijk en voelde niet goed. Nu leest ze zulke berichten eerst zelf. Soms staan er nog moeilijke woorden in. Toch begrijpt ze meestal wat er staat. “Ik voel me onafhankelijk”, zegt Lily trots. Ook op haar werk merkt ze groei. Lily werkt bij MAM’s Kinderopvang met kinderen van vier tot twaalf jaar. Ze praat makkelijker met collega’s, kinderen en onbekenden. Haar Nederlands groeit, en daarmee groeit ook haar vertrouwen.

Lief én dapper
Door haar reis ziet Lily zichzelf anders. Ze is introvert en houdt niet van drukte. Tegelijk durft ze nieuwe stappen te zetten. “Ik heb geleerd dat ik een dapper mens ben.” Ze ontdekte ook dat zachtheid en kracht samen kunnen bestaan. “Lief betekent niet dat je zwak bent.”

Lily’s verhaal laat zien hoe belangrijk taalvaardigheid is om mee te doen en jezelf te redden. Juist in een wereld waarin steeds meer informatie geschreven en digitaal is.

Wat Lily anderen wil meegeven? Blijf zoeken naar hulp en durf erom te vragen. Ook als leren moeilijk gaat. “Je mag een pauze nemen, maar je mag niet stoppen.”

Dit verhaal van Lily maakt deel uit van uit een serie verhalen waarmee Rijnbrink tijdens de landelijke Week van lezen en schrijven extra aandacht besteedt aan basisvaardigheden. TaalDigiHuis CODA besteedt daar dit jaar de hele maand september aandacht aan tijdens de Maand van Lezen en Schrijven.

Laatst bewerkt op: 17 september
line-icon-gridAlle nieuws